Jezierzyce

Jeseritz (Jezierzyce), Bf. Jesieritz, czyli stacja kolejowa Jezierzyce, Kolonie Seddin (Seddin-Jeseritz, czyli Żydzino-Jezierzyce).
Jeseritz (Jezierzyce), Bf. Jesieritz, czyli stacja kolejowa Jezierzyce, Kolonie Seddin (Seddin-Jeseritz, czyli Żydzino-Jezierzyce).

W Wikipedii niewiele można znaleźć informacji o słupskich Jezierzycach. Słupskich, gdyż jest jeszcze osiedle w Szczecinie o tej nazwie oraz co najmniej cztery inne wsie o tej nazwie położone w Polsce, jedna w Wielkopolsce, jedna w województwie warmińsko-mazurskim i dwie w województwie zachodniopomorskim. Ponadto Jezierzyce to dawna nazwa Jeziora Jeziorak na Pojezierzu Iławskim. W tym zapisie encyklopedycznym znajdziemy tylko informacje o jej położeniu, przynależności do województwa oraz sołectwa, a także informację o ilości mieszkańców (349). Zwraca uwagę dodatkowa informacja, aby nie mylić Jezierzyc z Jezierzycami-Osiedlem. I to jest ciekawe. Znaczna część osób mieszkających w Słupsku jest przekonana, że Jezierzyce-Osiedle to właśnie Jezierzyce. Sam tak (też słupszczanin) przez wiele lat myślałem.

 

Była to dość duża wieś z zabudową po obu stronach drogi, stanowiącej własność osiadłej tu szlachty. Najpierw posiadał ją ród von Below, potem przeszła we władanie Puttkamerów.

To właśnie po pałacu wzniesionym przez Puttkamerów można odróżnić Je-zierzyce od Jezierzyc-Osiedla, które pałacu nie posiadają.

W skład majątku wchodził również położony nieopodal folwark Seddin (Żydziono). W jego pobliżu niemiecka marynarka wojenna zbudowała bazę dla swoich sterowców, zwaną od nazwy folwarku Seddin lub Seddin-Jesiritz. Obiekty tej bazy wraz z dobudowaną później infrastrukturą tworzą dzisiejsze Jezierzyce-Osiedle. Po przegranej wojnie Niemcom nie wolno było posiadać lotnictwa wojskowego, więc bazę rozwiązano, a jej obiekty przeszły we władanie cywilne.

 

 

Klęska Niemiec w drugiej wojnie położyła też kres władaniu Puttkamerów w Jezierzycach. W miejsce wysiedlonych Niemców napłynęli tu polscy osadnicy, a majątek ziemski przejęła i nim gospodarowała Spółdzielnia Handlowo-Rolnicza Jezierzyce. Nie przetrwała i ona. Zmiotły ją przemiany społeczno-polityczno-gospodarcze, jakie dokonały się w Polsce po 1981 r.

Jezierzyce,Jezierzyce-Osiedle, Żydzino.
Jezierzyce,Jezierzyce-Osiedle, Żydzino.